ماهی کوی و گونه های آن

ماهی کوی

 

ماهی کوی جز خوش سیما ترین ماهیان آکواریومی  می‌باشد که خیلی راحت اهلی میشوند وبه  شرایطی که برایشان ایجاد میشود عادت میکنند.این ماهی های خوش سیما در اصل از خانواده ماهیان کپور می باشند و در همه جای جهان طوری خاص مورد توجه قرار میگیرند.

ماهی کوی از نژاد ماهی های کپور می باشد و از آنجایی ک این نژاد ماهی همیشه در حال خوردن غذا هستند به ماهی های شکمو معرف شده اند.

این گونه ماهی اول در آسیایی مرکزی کشور ژاپن دیده شد.

در کشور ژاپن این ماهی به نام نیشیکیگوی معروف است ک به معنای رنگی رنگی پشمکی می باشد.

 بعد از سال ها شناخته شدن در آسیای مرکزی ماهی کوی بلاخره به ایران ما راه پیدا کرد و با اسم ماهی کوی در ایران معروف شد .و از ایران به عنوان ماهی خوراکی به کشوهای آسیایی مانند چین و کشورهای اروپای غربی و از جمله ژاپن صادر میشود.

 

 چگونگی ماهی کوی

ماهی کوی جز ماهیانی می‌باشد ک در آکواریوم آب شیرین  قابل نگهداری هستند  و در اصل این ماهیان از خانواده کپور می‌باشد ولی خب به دلیل شباهت زیادشان به ماهی طلایی  یک سری از افراد آن ها را به ماهی طلایی کوی (گلدن فیش کوی ) میشناسند.

در اصل کوی ها ماهیان آکواریومی نبوده اند و به خاطر اندام بزرگشان زندگی در حوضچه ها و گودال های آب کوچک و بزرگ برای آن ها قابل درک تر است،اما به دلیل تنوع رنگ بالایی ک دارند و زیبای چشمکیر آنها را وارد صنعت آکواریوم کردند .

پرطرفدار ترین ماهی

کوی باله بلند یا همان امریکن کوی که از خانواده کوی ها در آمریکا است پرطرفدار ترین ماهی کوی شناخته شده است .

 

غذا خوردن ماهیان کوی اهلی به دست انسان

کوی ها جز محدود ترین ماهیانی هستند که اهلی میشوند و انسان ها می‌توانند با دست خود به آن ها غذا بدهند.

*یکی از روش های غذا دادن به ماهیان کوی شیشه شیر است که میتوانید چند دفعه اول شیشه را با غذای ماهی کوی پرکرده و درون آب بگذارید و بعد از چند مرحله تکرار این موضوع شیشه را با دست خود به سمت ماهی کوی بگیرید و به شرایط عادت کرده و به راحتی غذای خود را می خورد .

ماهی های کوی و میوه خوردنشان

ماهیان کوی نسبت به میوه ها علاقه زیادی از خود نشان میدهند  مخصوصا میوه هایی همچون هندوانه. اگر دوس دارید میوه خوردن ماهی کوی خود را ببینید میتوانید یک برش از هندوانه را در آب آن قرار بدهید و ببینید که چگونه این ماهی شکمو میوه را می خورد.

 

 

انواع نژاد ماهی کوی  

اوتسوری ها که شامل (های،شیرو،کی استوری)

شوسوی،آساکی،شوا سانشوکو،کوهاکو،تانجو،کیکوسوی،هاریواک،کوجاکو،پلاتینوم اوگون،ماتسوبا،گورومو،اوچیبا شیگوری،سوراگوی،چاگوی،کومونریائو،گوست کوی،کین کیکوکوربو،گوشیکی کیکوکوریو،

از معروف ترین آن ها در بازار می توان کوجاکو،شواشوسویی،تانچو،اوگون،کیکوسویی و اوتسوری را نام برد.

 

 

نحوه تشخیص جنسیت ماهیان کوی

اگر ماهی شما بالغ باشد میتوانید آن را از آب در آورید و در ظرفی مناسب قرار دهید و از بالا به آن نگاه کنید اگر که بدن ماهی شما حالتی گرد و پر دارد ماده است و اگر بدن ماهی کوی شما کشیده است آن ماهی نر است.یکی دیگر از نحوه تشخیص جنسیت ماهی کوی در فصل تخم ریزی است که ماهی های ماده دانه های سفید رنگی روی سر و آبشش شان به وجود می آید و یا از روی بیرون زدگی مجرای تخم ریزیشان میتوان جنسیتشان را تشخیص داد.

 

کوی با چه ماهیان دیگری میتواند در یک آکواریوم همراه شود

کوی را میتوان باماهیانی مانند گلدفیش های برکه ای در یک آکواریوم نگهداری کرد .ماهی های کوی  را نباید با ماهیان کوچکی که ماهی کوی امکان خوردنشان را دارند همراه کرد ،ماهیان کوی گیاه خوارندد اما گاهی میتوان آنها  را با گوشت خوارها همراه کرد (البته این کار را زیاد توصیعه نمیکنم)نکته دیگری که باید به  آنها توجه کنید در مورد همراهی ماهیان گلدفیش با آنها است که گلدفیش های آکواریومی مناسب همراهی آنها نیستند زیرا سرعت شنا کمی دارند و کوی ها نیز برای حمله به آنها و خوردن فلش ها و گاهی حتی چشم آنها علاقه نشان میدهند از این گلدفیش ها میتوان بهپیرل اشکال و یا لاین هداشاره کرد

شارک هاا ،پنگوسی های گیاه خوار ، بارب ها و خانواده ماهیان لوچ از دسته ماهیانی هستند که سازگاری زیادی با ماهیان کوی دارند و میتوانید آن ها را بدون هیچ گونه نگرانی با کوی خود در آکواریوم همراه کنید .

دیدگاه شما چیست؟

کلیه حقوق برای فروشگاه اینترنتی گُلی کُر محفوظ است